Kırgızistan: Piramida TV kanalı 30 yaşında. Dooronbek Adahanov ile röportaj…

Bişkek (Golden Bridge News – Höküme Halilova, Ramiz Meşedihesenli). Piramida medya holding 30. yılını kutluyor. Genel Müdür Dooronbek Adahanov, şirketin bu son yıllardaki başarılarından ve geleceğe yönelik planlarından bahsetti.

– Dooronbek Adahanoviç, Piramida Medya Holding bu yıl 30. yılını kutluyor. Ne kadar süredir holdingin dümenindesiniz ve kanalda hem yayın kalitesi hem de iş organizasyonu açısından ne gibi değişiklikler oldu? Yöneticilik görevine geldiğinizde TV kanalının ekibi için ne tür görevler belirlediniz?

– 2016 yılında Piramida Media Holding LLC’nin Genel Müdür Yardımcısı olma onurunu yaşadım. Tabii ki bu süre zarfında inişler ve çıkışlar oldu, ancak birbirine sıkı sıkıya bağlı bir ekip sayesinde yeni enerjiyle yeniden toparlanmayı ve ilerlemeyi başardık. O zaman, TV kanalı milyonlarca dolarlık borçlarla iflasın eşiğindeydi, net bir kalkınma planı yoktu. Uzun vadeli bir kalkınma stratejisi geliştirdik: medya ürünlerinin stilini, sunum biçimini güncelledik, yeni bir hedef kitle belirleyerek konumlandırma üzerinde çalıştık.
Ve en önemli nokta teknik bir devrimin gerçekleştirilmiş olmasıdır.
TV görüntülerinin HD kalitesinde sunulmasını sağlayan son model kameralar satın alınarak dijital yayına geçildi, sabah stüdyolarına ve haber programlarına LED ekranlar yerleştirildi. Genel olarak, malzeme ve teknik temeli iyileştirmek için çok fazla fon ve çaba harcanmıştır. Daha önce, ulaşım yetersizliği nedeniyle, çalışanların şehir içinde dolaşması ve kır çekimlerine gitmesi zordu. Haber servisi çalışanları, sabah programı ve medya projelerinde yer alan herkes için otomobil ve değişik şirket araçları satın alındı.

– Hangi projelerinizden söz edebilirsiniz? Okurlarımıza kanalın içerik politikasından bahseder misiniz?

– Burada, 2010’dan beri, Piramida haber servisinin pratik olarak yayın yapmayı durdurduğu, çalışanların ücretsiz izinli olarak işten çıkarıldığı vurgulanmalıdır. Altı yıl sonra, Rusya ve Kırgız yazı işleri büroları çalışmalarına yeniden başlandı. Süreci yüksek kalitede, büyük sorumlulukla yaklaşarak kendi içeriğimizi oluşturmaya çalışıyoruz. “Ubada cana araket” (“Vaat ve gayret”), “Vurgu” ve “Vurgu – şehir”, “Dostluk Köprüsü”, “Ustundo sıdaşuu çayı” (“Bir fincan çay eşliğinde sohbet”), “Taňkı tamaşalar “(” Sabah şakaları “),” Turmuş “(” Hayat “),” Parlamento “, “Kün tartibinde “(” Gündemde “) ve” Dayim daamduu “(” Her zaman lezzetli “),” Sancıra “, ” Attila – Büyük Kırgız Baatır “, ” Elçi “, ” Ukuruk “, ” Sıcak Kaşık Müziği “ve diğer projeler. Örneğin, “Cuma Cıyıntıgı” ve “Haftanın Sonuçları” gibi TV analitik programlarda görünüşte yaygın gibi görünen, ekibimizin gelişiyle 2016 yılından bu yana yayınlanmaya başladı.

Parlamento oturumları çarşamba ve perşembe günleri canlı olarak yayınlanmaktadır. Elbette elektronik medyanın önüne geçme görevimiz yok, onlarla verimlilikte rekabet etmiyoruz. Televizyonda materyal yayınlama süreci oldukça uzundur: ayrılmak, çekim yapmak, düzenlemek, dublaj yapmak vb. Ancak neler olup bittiğini analiz etme fırsatımız var ve hazırlanırken haberleri olabildiğince ilginç hâle getirmeye çalışıyoruz. Serbest bırakma materyali: farklı taraflardan gösterin, olay hakkında uzmanların görüşlerini öğrenin vb.

– Bildiğimiz kadarıyla kanal da yerini değiştirdi mi?

– Bu doğru. Daha önce, medya holdingi Cantöşev Caddesi’ndeki tek katlı özel bir kompleks binada bulunuyordu. Ve kabul etmeliyim ki, en temel şartlar bile yoktu; dar koridorlar, küçük ofisler, eski banyolar, tek kelimeyle, ofis biraz “Çin Mahallesi” ni anımsatıyordu âdeta (şaka). Şimdi “Piramida”, Kulatova ve Ibraimov caddelerinin kesişme noktasındaki “Uçkun” matbaasında, yedinci ve altıncı katlarda bulunuyor. Ekip, gazeteciler, teknik personel, programcılar, ofis yöneticileri ve sürücülerden oluşan yaklaşık 70 çalışandan oluşmaktadır.

– Bize ortaklarınızdan bahseder misiniz?

– Yedi yıl boyunca multimedya ufkunu genişletmek için devasa çalışmalar yapıldı. Yurtdışında birçok uluslararası televizyon kanalı ile anlaşmalar yapılmıştır. Bu süre zarfında kanalımızın izleyici sayısı ikiye katlandı. Buna karşılık, ortaklardan da dahil olmak üzere mümkün olduğunca fazla bilgi almakla ilgileniyoruz. Russia Today’in bir parçası olan video ajansı Ruptly, Alman uluslararası televizyon ve radyo şirketi Deutsche Welle gibi büyük TV devleriyle işbirliği anlaşmaları imzalandı. Japon Büyükelçiliği ve Japon Vakfı’nın yardımıyla birçok popüler diziyi gösterdik. Ayrıca Kore Büyükelçiliği’nin desteğiyle animasyon ve eğlence içerikleri de lanse edildi. “Rossiyskaya Gazeta v KR”, “Vecherniy Bishkek” ile yazılı basın ile medya anlaşmaları imzalandı.
Uluslararası medya kuruluşu Türkel ile yapılan işbirliği sayesinde “Dostluk Köprüsü” ve “Diplomat” programları yayında. Ayrıca Türkel bünyesinde Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan’da bir büro ile Piramida ofisleri açılıyor. Kırgızistan’daki tüm yabancı devlet elçilikleriyle ortaklık hızla gelişiyor.

Çalışanlarımızın iş gezileri, alanında en iyi muhabirlerden, profesyonellerden tecrübe kazanmak için gerçekleştirildi.
– Kanal dönüşümü için planlarınız neler?

– İlk soruya dönüyoruz. Geçen yıldan beri kanalın başındayım. O andan itibaren, oldukça rekabetçi bir medya pazarında şirketi geliştirmek için omuzlarıma büyük bir yük düştü. Yabancı misafirlerimizin, yabancı ortaklarımızın, Kırgızistan’ın tanınmış devlet adamlarının davet edildiği “Piramida” nın 30. yılı şerefine büyük çaplı bir etkinlik düzenledik. Yüksek jübile seviyesinde bir konser programı düzenledik.

“Piramida”, çıkarılan ve sonra çevrilen taş gibidir. Ve şimdi ekibimizin çabaları sayesinde bu taşın zarif bir kesim bulup gerçek bir mücevhere dönüşmesi için her türlü çabayı göstereceğim.
**
Piramida Media Holdingimiz 30. yılını kutladı. Dooronbek Adahanov açılış konuşmasıyla jübile etkinliğinin açılışını yaptı.
Ardından, jübile etkinliğinde Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Cıldız Bakaşeva, Kırgız Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sadır Caparov’un 30. yıldönümü vesilesiyle Pyramida TV ekibine gönderdiği bir tebrik mektubunu okudu.
Cıldız Bakaşeva ayrıca Kırgız Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu Başkanı Ulukbek Maripov’un Piramida personeline yazdığı bir tebrik mektubunu da okudu.
Ardından devlet adına ödüller takdim edildi.
Cogorku Keňeş Basın Servisi Başkanı İndira Kuralbekova, Piramida kanalı çalışanlarını da Bakanlar Kurulu Başkanı Talantbek Mamıtov adına tebrik etti.
Kültür, Enformasyon, Spor ve Gençlik Politikası Bakanı Kayrat İmanaliyev, başkan Dooronbek Adahanov ve diğerleri, 30 yıl ve daha sonraki yıllarda görev yapanları tebrik ederek başarılar diledi.
Jübile etkinliği Kırgızistan’ın pop yıldızlarının katılımıyla düzenlenen konser programıyla sona erdi.
**
Akşam Piramida TV kanalının 30. yıl dönümü vesilesiyle resmi bir resepsiyon düzenlendi.
Resepsiyona Kırgızistan’dan bakanlık, komite ve çeşitli kuruluşların temsilcileri de katıldı. Elbette ekip da tebrik edildi, hediyeler ve madalyalar ile takdim olundu.
Piramidin 30. yıldönümü Madalyası, Piramida Medya Holding’in proje ortağı Medya Türkel’e verildi.
Bu arada Medya Holding Piramida Genel Müdürü, 28 Mayıs Azerbaycan’ın Bağımsızlık Günü ve o gün açılan Media Türk TV’nin lansmanı için Azerbaycan’ı tebrik etme fırsatı buldu.
“Dostluk Köprüsü” ve “Diplomat” projelerinin ortağı olarak, Doronbek Adahanoviç başta olmak üzere Piramida medyasının gelişmesi ve tüm planlarınızın gerçekleşmesi için yıl dönümünüzü kutluyor, tüm çalışanlarımıza televizyondaki bu zorlu işte sağlık ve başarılar diliyoruz.